Barvy vhodné do bytu, aneb jak vymalovat?

Chcete-li se doma cítit příjemně, pak svou pozornost věnujte správnému výběru barev. Ačkoli si to většina z vás neuvědomuje, právě barvy jsou pro celkové vnímání interiéru klíčové a jejich volbu tedy není radno podcenit. Nezáleží na tom, zda je vaše bydlení malé, leč útulné nebo naopak patří k větším a prostornějším – tak či onak je potřeba se nad výmalbou vaší domácnosti zamyslet a snažit se vybrat tu nejlepší. Ne vždy musí být pokoj vymalován jen jednou barvou. Pokud toužíte po kombinaci odstínů, pak si zvolte vždy jeden dominantní, a ten zkombinujte s dalšími barvami.

Barvy vhodné do bytu, aneb jak vymalovat?

Jaká barva je ideální?

Nejste si jistí, jaká barva je pro vaše bydlení tou nejlepší volbou? V první řadě vám můžeme doporučit spolehnout se na vlastní vkus, který je ve většině případů nejužitečnějším rádcem. Následující řádky vám představí jednotlivé barvy a prozradí, jejich pro a proti – můžete se inspirovat!

• Žlutá

Vesele žlutá barva dokáže navodit pocity tepla a zároveň je příjemně veselá a hravá. Její největší předností je schopnost interiér opticky zvětšit a dodat mu na vzdušnosti, což ocení především majitelé menších bytečků. Příliš výrazná žlutá ale může škodit, proto doporučujeme volit spíše jemnější a pastelové odstíny.

• Červená

S červenou v interiéru je potřeba umět správně zacházet, neboť se jedná o výrazný odstín, který nemusí sednout každému. Červeně radíme vymalovat pouze prostornější pokoje a doporučíme, že je lepší volit tuto barvu jako dominantní – což znamená vymalovat s ní jednu maximálně dvě zdi v místnosti.

• Modrá

Modrá je dobrá, říká se a kromě toho dokáže navodit pocity svěžesti, čistoty a klidu. Pokud tuhle barvičku zvolíte ve světlejším odstínu, příjemně daný prostor zvětší. Doporučujeme si modrou barvou vymalovat ložnici, kde bude působit uklidňujícím dojmem nebo například pracovnu, kde vám pomůže se soustředěním.

• Zelená

Zelená barvička je trochu sporná a hodně zde záleží na zvoleném odstínu. Zelená je obecně vhodnou barvou do ložnice, obýváku nebo pracovny. Záleží jen na vás, zda dáte přednost studenému odstínu v podobě mátově zelené nebo se rozhodnete pro teplejší variantu a interiér si vymalujete například trávově zelenou.

• Fialová

Zatímco tmavě fialová působí elegantním a vážným dojmem, její světlejší opak navozuje pocity něžnosti a klidu. Najdete-li pro sebe ten pravý odstín a vhodně jej zkombinujete s dalšími barvičkami v interiéru, pak pro vás bude fialová velice inspirativním a příjemným odstínem.