Jak postupovat při výběru jídelního stolu

Bez dostatečně prostorného jídelního stolu se neobejde žádná domácnost. Obecně se traduje myšlenka, že jídelní stůl je srdcem každého domova. Jeho úkolem je sdružovat rodinu pohromadě u společného stolování, zároveň se však podílí na celkovém designu interiéru a nabízí i řadu dalších využití. Vybrat ten pravý jídelní stůl rozhodně není jen tak. Při výběru je třeba myslet na několik aspektů, mezi které patří správná velikost, tvar i materiál. V dnešním článku vám poradíme, jak postupovat při výběru jídelního stolu tak, abyste pro sebe i svou rodinu dokázali vybrat to nejlepší!

Jak postupovat při výběru jídelního stolu

U jídelního stolu hraje nejdůležitější roli správná velikost

Možná máte jasnou představu v otázce tvaru a již nyní víte, zda hledáte stůl kulatý nebo hranatý. Pravda je taková, že obě varianty mají svá pro a proti. Zatímco kulaté stoly působí honosněji, ale na druhou stranu zabírají více místa, klasické hranaté stoly mohou někomu připadat obyčejné, ale co do prostoru jsou jen minimálně náročné. Nejdůležitějším bodem je ale velikost. Tu byste měli vybírat podle počtu členů vaší domácnosti a to tak, aby u stolu každý našel své čestné místo a měl u stolování dostatek pohodlí. Je logické, že dvoučlenná rodina nepotřebuje jídelní stůl určený pro pět lidí, stejně jako pětičlenná domácnost se jen stěží vejde ke stolu pro tři strávníky.

Volba materiálu není jen otázkou vkusu

Dalším důležitým bodem při nákupu nového jídelního stolu je materiál. V tomto případě vám doporučujeme hledět nejen na váš vkus, ale i údržbu daného materiálu a v neposlední řadě myslete i na celkové pojetí interiéru, do kterého se stůl rozhodnete umístit. Současná nabídka je rozmanitá a čítá řadu zajímavých materiálů počínaje obyčejným plastem, sklem, laminem, kovem a konče u masivu. S otázkou materiálu neodmyslitelně souvisí i otázka ceny, protože platí, že každý materiál je jinak kvalitní a samozřejmě jeden stojí více, druhý naopak méně. Mezi nejlevnější materiály patří plast nebo lamino. Tyto materiály se vyznačují dostatečnou odolností, snadnou údržbou a nespočtem možností pro výběr barev a vzorů. Nejoblíbenějším materiálem však nadále zůstává masiv, který je sice nejdražší, ale na druhou stranu i na pohled nepřitažlivější a nejodolnější.