Jak postupovat při zařizování podkrovního bytu

Život v podkroví s sebou nese řadu výhod i nevýhod a své o tom ví každý, kdo podkrovní byteček obývá. Mezi výhody jistě patří útulnost, neboť podkrovní byty již na první pohled působí velice příjemně a zařízeně. Co se nevýhod týče, pak nutno zmínit nedostatek prostoru a málo světla – a právě to je největší problém podkrovního bydlení. Jestliže žijete v podkrovním bytě a chybí vám světlo, které potřebujeme k životu, pak je dnešní článek učený právě vám. Společně se podíváme, jak zařídit podkrovní byt, aby v něm bylo dostatek světla.

Jak postupovat při zařizování podkrovního bytu

Barva, barvy, barvičky!

Hned zkraje si řekněme něco o barvách, které se do podkrovních bytů hodí a které sem naopak mají přístup zakázán. Zkosené stěny a nepříliš mnoho místa mluví jasně: snažte se vyvarovat tmavým odstínům, které by celý prostor zbytečně zmenšily, a ještě by vás připravili o drahocenné světlo. Sázkou na jistotu jsou proto světlé a pastelové barvy, které do prostoru naopak vnesou jas a opticky jej prozáří. Nemusíte nutně celý byt vymalovat na bílo, použít můžete jakoukoli světlou variantu žluté, zelené, modré i oranžové.

Maximální využití prostoru!

Kdo žije v podkrovním bytě, určitě moc dobře ví, že místa zde rozhodně není na rozdávání. Díky zkoseným stěnám rázem přijdete o spoustu centimetrů, ovšem i přesto je nutné zde umístit nábytek potřebný ke každodennímu životu. Při rozmisťování vybavení se proto snažte maximálně využít prostor a pamatujte, že každý centimetr je v tomto případě drahý. Nábytek skládejte na sebe do co možná největší možné výšky, díky čemuž ušetříte místo na podlaze. I u nábytku myslete na to, že tmavé barvy jsou spíše na škodu – vsadit proto na nábytek ve světlém provedení vůbec není chybným krokem vedle.

Kdy je prosvětlení spíše na škodu?

Když už mluvíme o nedostatku světla v podkroví, nutno zmínit skutečnost, že někdy je prosvětlené podkroví spíše na škodu. Ptáte se proč? Pokud budete mít v podkroví příliš velká okna, budete v zimě přicházet o drahocenné teplo a v létě vám v bytě naopak bude příliš velké teplo. Na druhou stranu malá okna mohou mít za následek psychickou nepohodu, což rovněž není dobré. Jestliže jste ve fázi, kdy ještě můžete mluvit do projektování oken, máme pro vás užitečnou radu: zaimponujte do svého podkroví alespoň jedno vikýřové okno se svislým zasklením. Ty do bytu pustí spoustu světla.