Pravdy a lži o péřových peřinách

Klasické péřové peřiny si možná ještě pamatujete ze svých dětských let, kdy jste se pod ně večer zachumlali u babičky na chalupě. Zatímco dříve byly součástí snad každé domácnosti, v současné době se od nich pomalu ustupuje a klasické peří je nahrazováno modernějšími materiály. I přesto se mezi námi najdou tací, kteří na péřové peřiny nedají dopustit. Dojde-li řeč na peřiny plněné peřím, vybaví si většina lidí řadu rozšířených mýtů a povídaček, které se s nimi neodmyslitelně pojí. Možná i vy věříte některým z mýtů, tak je pojďme prostřednictvím dnešního článku společně vyvrátit!

Pravdy a lži o péřových peřinách

Alergie na peří postihuje většinu lidí

Nemůžu si dopřát spánek pod péřovou peřinou, neboť mám alergii na peří – jestliže i vy od svých přátel často slýcháte tuto větu, věřte, že skutečně pravdivá je jen od hrstičky z nich. Alergií na peří ve skutečnosti netrpí tolik lidí, jak se povídá. Většina z nich je alergická na prach, ovšem to v současné době není žádný problém! Peří se před nasypáním do peřin důkladně vysaje a zašije do sypků, které jsou zpravidla dvojité a prach nepustí ani dovnitř, ani ven.

Péřové peřiny se nesmí prát

Jedním z nejrozšířenějších povídaček vůbec je myšlenka, že se péřové peřiny nedají a vlastně ani nemohou vyprat. Hloupost. Ty moderní, které jsou teď volně k dostání, s klidným srdcem vyprat můžete. Samozřejmě se musíte řídit kapacitou vaší pračky, neboť peřina plněná peřím je co do objemu poměrně náročná a navíc je nutné zvolit speciální prací program, ovšem i tak je mýtus v podobě věty „péřové peřiny nesmí do pračky“ zcela vyvrácen!

Pod peřinou s peřím se kvůli její váze nedá spát

Možná tomu tak bývalo dříve, v dnešní době je to ale pouhý mýtus. Staré duchny, které možná pamatujete z prázdnin strávených u babičky, měly tendence srážet několik kilo peří k nohám, zatímco u hlavy jste měli jen prázdný sypek. V současné době si můžete pořídit prošívané deky, které se rozlišují na štěpované a kazetové – u těch se vám nic podobného nestane.