Suchý vzduch v domácnosti: jak se ho zbavit?

Ačkoli si to drtivá většina lidí neuvědomuje, příčinou častých onemocnění cest dýchacích, chronické rýmy nebo bronchitidy, zánětu nosohltanu a dalších zdravotních komplikací může být tak banální věc, jako je suchý vzduch v domácnosti. Především v tomto období, klesá vlhkost vzduchu v místnosti a to až na hodnotu pohybující se kolem 20% – ideálním stavem je ale relativní vlhkost v rozmezí od 45% do 65%. Jestliže vás s železnou pravidelností trápí zdravotní potíže, popraskané rty, pálení očí nebo jste nadměrně unavení, pak za těmito stavy hledejte jediného viníka: suchý vzduch!

Suchý vzduch v domácnosti: jak se ho zbavit?

Jak bojovat se suchým vzduchem, aneb vsaďte na rady našich babiček

Proti suchému vzduchu v domácnosti nemusíte hned bojovat za pomoci nejrůznějších přístrojů, které jsou dnes volně k dostání v mnoha obchodech. Jestliže se chcete spolehnout na jiné metody, pak vám doporučujeme ty, na které sázely již naše babičky – a ty moc dobře věděly, jak si poradit!

  • Jedním ze starých známých způsobů, jak zvýšit vlhkost vzduchu u vás doma, je sušení prádla na radiátorech. V tomto období je topná sezona v plném rozkvětu a určitě i vy si svůj domov vytápíte. Ideálním pomocníkem pro tento příklad je obyčejný ručník.
  • Dalším velice dobrým tipem, na který i v současné době mnoho domácností sází svou horkou kartu, jsou odpařovače na radiátory. Ty fungují na podobném principu jako mokré ručníky a v podstatě se jedná o nádobu s vodou, ve které dochází k jejímu vzlínání. Vybírat můžete z mnoha designových variant a provedení.
  • Nemáte-li ve své domácnosti klasické radiátory, ale bydlení si vyhříváte pomocí podlahového topení, nemusíte si zoufat. I pro vás máme snadný a levný tip, jak vyrazit do boje proti suchému vzduchu. Nalijte vodu do obyčejné misky a tu položte na zem.

Zavolejte si na pomoc moderní pomocníky

Nejsou rady našich babiček nic pro vás a raději se spolehnete na pomoc osvědčených moderních přístrojů, které slibují okamžitý efekt? I to je možné řešení, jen si stačí vybrat, které variantě dáte přednost. Vybírat můžete hned ze dvou:

  1. parní zvlhčovače
  2. ultrazvukové zvlhčovače

Parní zvlhčovače

Tento typ zvlhčovačů funguje na principu vodní páry. Ta vzniká odpařováním v tenké vrstvě přímo na topném tělese. Parní zvlhčovače mají speciální komoru, ve které se následně pára míchá se vzduchem a tím se ochlazuje na potřebnou teplotu.

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače si samy vytváří malé kapičky vody, které jsou poté prostřednictvím ventilačního systému vyfukovány do vzduchu. Tak dojde k jejich odpařování, díky čemuž se zvýší vzdušná vlhkost.