Zaostřeno na orosená okna: jak proti nim účinně bojovat?

Orosená okna, skrze která neuvidíte ven – to je častý problém, se kterým se teď na jaře trápí spousta lidí. Jestliže se i vy každé ráno probouzíte a váš pohled spočine na zamžených oknech, pak je náš dnešní článek určený právě pro vás. Hned zkraje nutno říci, že snahou pravidelně okna otírat a zbavovat jich tak vlhkosti nemá žádnou cenu. Okna se stejně během chviličky orosí znovu nebo se podobná situace opakuje druhý den nanovo. Důvodů, díky kterým se vám mlží okna, může být celá řada – nejčastěji se však jedná o nadměrnou vlhkost vzduchu v interiéru.

Zaostřeno na orosená okna: jak proti nim účinně bojovat?

Kdy je nutná investice do nových oken?

Jakmile se vám doma začnou mlžit okna, okamžitě vás napadne jedno řešení: kompletní výměna! Ne každý si ale může dovolit investovat peníze do pořízení nových oken, neboť se jedná o vysoké peníze a těmi nedisponujeme všichni. Ovšem pozor! Ne vždy je nutné přistupovat hned k tomuto radikálnímu řešení. Jestliže si nemůžete dovolit kompletní výměnu všech oken nebo jednoduše zastáváte názor, že to ještě není tak úplně potřeba, pak přistupte pouze k výměně skel. V takovém případě se pouze do stávajících rámů vloží nové izolační dvojsklo opatřené tepelnou fólií, které problém s rosením okem vyřeší.

Klasická rada od našich babiček

Dostatečně větrat – to je rada, se kterou by na vás vyrukovala nejedna babička. Je pravda, že se větrání v případě zamlžených oken doporučuje, ovšem musí se to dělat správně. Jestliže jste zvyklí otevřít okno na celé odpoledne pouze na ventilačku, pak u vás doma akorát tak uniká teplo a k potřebné výměně vzduchu dochází jen minimálně a to je samozřejmě špatně. Místo toho si vzpomeňte alespoň 3-5x denně abyste okno otevřeli dokořán na 5 minut. Vzduch se během této doby vymění, ale z domova vám neunikne drahocenné teplíčko.

Praktické tipy na závěr

Závěrem dodáme několik jednoduchých tipů, které vám mohou s rosením oken pomoci. Jsou zadarmo a v mnoha případech jsou i viníkem zamžených skel:

  • nedávejte si na okna dlouhé záclony a závěsy, které brání teplu dostat se do pokoje
  • máte-li doma hluboké parapety přesahující radiátory, zvažte jejich výměnu
  • nedávejte si na okna velké množství květin
  • přes noc nechávejte vytažené žaluzie