Častý problém koupelen a kuchyní: zašlé spáry!

Zanesené spáry u dlaždiček – to rozhodně není nic, čím bychom se chtěli chlubit našim hostům. Bohužel mnohdy i přes veškerou naši snahu jednoduše nelze zabránit jejich zašpinění, které vzniká vlivem výparů a vlhkosti, jež jsou zvláště pro koupelnu a kuchyni typické. Máte-li v kuchyni nebo koupelně keramické obklady, pak možná rovněž řešíte problém v podobě zašlých spár, které na pohled vůbec nevypadají hezky a vytváří tak iluzi, že se o svou domácnost zrovna dvakrát nestaráte. My vám v dnešním článku poradíme, jak si s nimi poradit!

Častý problém koupelen a kuchyní: zašlé spáry!

Čištění pomocí horké páry

Horká pára se doporučuje jako jedna z možností, jak se vypořádat se zašlostí spár. Díky horkému a vlhkému vzduchu se mnohem rychleji rozpustí přítomné nečistoty a zároveň nejde k poškození okolní dlažby. Horká pára je tedy ideálnější volbou nežli hrubý písek a drhnutí kartáčem.

Chemická pomoc

Spolehnout se můžete i na pomoc z drogerie, kde je možné pořídit celou řadu přípravků. Vhodnou volbou může být například klasické savo, stejně tak lze investovat i do jiných výrobků s bělícími účinky. Doporučujeme vám sledovat složení, abyste si nepořídili přípravek s drsným obsahem, jež by poškodil strukturu spár a postaral se tak o to, že by se do vzniklých oděrek dostalo ještě více nechtěné špíny.

Nejúčinnější je prevence

Určitě vám nemusíme říkat, že základem úspěchu je prevence. Budete-li čištění spár u kachliček v koupelně nebo obkladů v kuchyni přistupovat s železnou pravidelností a pečlivostí, pak vám krása nových spár bude dělat radost o to déle.

Volba spárovací hmoty

Dnešní doba je moderní a nikoho tak nepřekvapí skutečnost, že si v současnosti můžete vybírat až mezi 25 odstíny spárovacích hmot. Nejenže tak můžete onu hmotu přizpůsobit barvě a stylu zvolených dlaždiček, ale zároveň tak můžete zpomalit jejich viditelné stárnutí. Obecně se nedoporučuje klasická bílá. I když se s ní nemůže nic zkazit a hodí se prakticky k čemukoli, nejrychleji se zašpiní a ztratí tak svůj původní vzhled. Lepší volbou je například univerzální šedá nebo případně hnědá spárovací hmota.