Potřebujete novou matraci? A víte si rady s jejím výběrem?

Spánkem strávíme třetinu našeho života a této skutečnosti bychom měli zodpovědně přizpůsobit nejen volbu samotného lůžka, ale především matrace. Ta totiž tvoří základ postele společně s roštem a od její kvality se odvíjí i kvalita vašeho spánku. Vybrat si matraci není úkol na deset minut, který byste sfoukli mezi návštěvou potravin a zeleniny – chce to k tomuto kroku přistupovat pečlivě a s rozmyslem, neboť jedině tak pro sebe vyberete skutečně jen to nejlepší. Pokud jejímu výběru věnujete čas, odměnou pro vás budou noci plné sladkého snění a rána nabuzená energií. V opačném případě samu sebe odsoudíte k bolestem zad a dalším zdravotním problémům. Jak tedy správně na to?

Potřebujete novou matraci? A víte si rady s jejím výběrem?

Materiál

Pokud vybíráme novou matraci, jako první nás bude zajímat její materiál. Mezi nejčastější a zároveň i nejrozšířenější typy matrací patří ty pružinové a latexové. Pamatujte, že matraci je nutné před koupí vyzkoušet, neboť pouhým pohledem opravdu není možné odhadnout, jak vám daný model bude vyhovovat.

  • Pružinové matrace: ačkoli si je většina lidí automaticky spojuje s nepohodlím, moderní pružinové matrace dávnou nejsou tím, čím bývaly jejich předchůdci. Současné modely jsou konstruovány tak, aby vám dokázaly zajistit co možná největší pohodlí a nejkvalitnější spánek.
  • Latexové matrace: tento typ matrací se vyznačuje tím, že je hypoalergenní, zároveň se pyšní dokonalou elasticitou a výbornými ortopedickými vlastnostmi. Zajišťuje maximální pohodlí a rozhodně se tak není čemu divit, že je stále oblíbenější.

Velikost

Při výběru matrace hraje klíčovou roli i její velikost, od které se rovněž odvíjí komfort a kvalita vašeho spánku. Obecně platí jedno pravidlo: délka vaší matrace by měla vaší délku přesahovat alespoň o 20-25 centimetrů. Snažte se na tohle pravidlo myslet, protože jedině tak bude váš spánek opravdu pohodlný. Klasikou jsou matrace o velikosti 90 centimetrů, pořídit se dají i matrace o délce 80 centimetrů, nejlepší volbou se ale jeví jednolité matrace o rozměrech 140 x 200 centimetrů.